Stratejik yatrım kararlarınız için Çeyrek asırlık tecrübe

Şirketinizin tüm ihtiyaçları için uluslar arası yatırım bankacılığı tecrübesiyle Ata Yatırım yanınızda

Yatırım Bankacılığı

Türkiyenin lider yatırım bankalarından biri olan Ata Yatırım, 1994 yılından itibaren yatırım bankacılığı alanında faaliyet göstermektedir. İstanbul'daki merkez ofisimiz, New York (A.B.D.) ve Dubai (B.A.E.) ofislerimiz vasıtasıyla değişik coğrafyalardaki müşterilerimize dünya standartlarında danışmanlık hizmeti ve yaratıcı çözümler sunmaktayız. 20 yıla varan yatırım bankacılığı tecrübemiz süresinde yerli ve yabancı şirketler ve fonlar ile devlet kuruluşlarıyla yakın ilişkiler oluşturduk.

Ata Yatırım, Şirket Birleşme ve Satın Almaları, Sermaye Piyasası, Finansal Ortaklık, Özelleştirme ve Finansal Danışmanlık alanlarında geliştirdiği uzmanlığı ile yatırım bankacılığı hizmetleri vermektedir. Şirketimiz, müşterimizle uzun vadeli ilişkiler oluşturarak hissedar değerini arttıran bir yaklaşımla onların stratejik hedeflerine ulaşmalarına destek olmaktadır.

Ata Yatırım Yatırım Bankacılığı, kuruluşundan beri prestijli birçok işlem için danışmanlık hizmeti sunmuş ve bu bağlamda üst seviyede bir tecrübe birikimi edinmiştir. Sektörel bilgiler ve yerel piyasa bilgisi, profesyonel ekibimizin yatırım bankacılığı deneyimleri ile harmanlanarak danışmanlık hizmetlerimizin temelini oluşturmakta ve müşterilerimiz, işlemin kendileri adına başarılı bir biçimde sonuçlanmasına yönelik birinci sınıf danışmanlık hizmeti almaktadırlar.

Şirket Birleşmeleri

Ata Yatırım, şirket birleşme ve satın almalarında alıcı ve satıcı taraf danışmanlığında önde gelen kuruluşlar arasında yer almaktadır. İşlem süreci çerçevesinde müşterilerimize alıcı ve satıcı konumuna göre stratejik seçeneklerin gözden geçirilmesi, potansiyel alıcıların veya hedef şirketlerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi, işlem yapısının belirlenmesi ve yapılandırılması gibi konularda hizmet vermektedir.

Finansal Ortaklık

Ata Yatırım olarak uluslararası piyasaları yakından takip etmektedir. Bu nedenle 1995 yılından itibaren Finansal Ortaklık danışmanlığı stratejik önceliklerimiz arasına alan Ata Yatırım, dünyanın önde gelen özel sermaye fonlarından oluşan global ilişki ağı sayesinde hatırı sayılır birçok işlemde hem alıcı hem de satıcı tarafında danışmanlık hizmeti vermiştir.

Önde gelen özel sermaye ve girişim sermayesi fonlarının oluşturduğu, Avrupa merkezli kuruluş olan European Venture Capital Association (EVCA)'nın ilk Türk üyesi olan Ata Yatırım, Türkiye'de finansal danışmanlık alanında faaliyet gösteren en yetkili ve tecrübeli danışmanlar arasında yer almaktadır. Ata Yatırım, Türkiye'de faaliyet gösteren ilk ve en büyük özel sermaye fonu olan AIG Blue Voyage fonunun kuruluşunda yer almış, 2000 ile 2006 yılları arasında fonun stratejik danışmanı görevini üstlenmiş ve yatırım komitesi üyeliği yapmıştır.

Özelleştirme

Özelleştirme danışmanlığı hizmetine büyük önem veren Ata Yatırım, günümüze dek değişik sektörlerde birçok önemli özelleştirme projesinde kilit görevler üstlenmiştir. Türkiye'nin özelleştirme tarihinde en büyük projeler arasında yer alan Türk Telekom ve Ereğli Demir Çelik özelleştirmelerinde alıcı tarafında danışman olarak görev almasının yanı sıra Türkiye Kağıt sektörünün özelleştirme çalışmaları kapsamında Türkiye Selülöz ve Kağıt Fabrikaları (SEKA)'nın özelleştirilmesinde Özelleştirme İdaresine satıcı tarafında danışmanlık vermiştir.

Sermaye Piyasası Ürünleri

Ata Yatırım, borç ve sermaye piyasasında oynadığı etkin role istinaden ihraçların kendilerine özgü öncelik ve ihtiyaçlarına uygun sermaye ve finansman olanakları sunabilmektedir. Bağımsız ve objektif Yatırım Mühendisliği yaklaşımı sayesinde sermaye piyasalarında yer alan gelişmeleri doğru şekilde yorumlayarak ihraç işleminin doğru zamanda en uygun yöntemle gerçekleşmesine büyük önem vermektedir. Kamu ve özel sektör sermaye ve borç ihraçlarında yatırımcılara aşağıdaki konularda danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır:

  • Sermaye yapısının değerlendirilmesi
  • Optimal sermaye seviyesinin belirlenmesi
  • Yatırımcı sunum ve dökümanlarının hazırlanması
  • Due Diligence (Detaylı İnceleme) sürecinin yönetilmesi
  • Mevcut ve potansiyel yatırımcılar ile iletişim
  • Fiyatlama