14 - 18 Ağustos 2023 BIST 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Ağu 18, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

 KONYA            %36,02🔺

TUPRS             %21,18🔺

ZOREN               %19,70🔺

KCAER                %17,96🔺

  EUREN              %17,88🔺

  AKBNK               %-6,52🔻

  HEKTS                %-6,95🔻

 IZMDC                %-7,02🔻

   GARAN                  %-7,06🔻

   BIMAS                %-11,89🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

🐳Mısır’ın Kumları Altında 41 Milyon Yıl Öncesine Ait Yeni Bir Balina Türü Keşfedildi.

Antik Mısır’ın kumları altında 41 milyon yıl öncesine ait eşine rastlanmamış bir balina türü keşfedildi. Bu keşifle birlikte balina atalarının karadan denize geçişini belgelendi. Keşfedilen tür, “Tutcetus rayanensis” adını taşıyor ve 2,5 metre boyunda yaklaşık 187 kilogram olduğu tahmin ediliyor.

👩🏻‍💼Hollanda’da Dilan Yeşilgöz’ün Parti Liderliği Kesinleşti.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı olan Dilan Yeşilgöz’ün, yapılacak olan erken seçimlerde, iktidar ortağı olan partinin lideri olarak girmesi kesinleşti. Seçimleri kazanması durumunda Ankara doğumlu Yeşilgöz’ün Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olması yolu da açılmış olacak.

🍽️Günün Menüsü ŞefGPT ’den!

Migros’un yeni yapay zekâ asistanı ŞefGPT ile tanışın. Yapay zekâ uygulamasının test sürümü müşterilerin kullanımına açıldı. Müşteriler diledikleri yemek tariflerini saniyeler içinde alabiliyor ve tarife uygun detaylı alışveriş listeleri oluşturabiliyorlar. Aynı zamanda ŞefGPT, yemek davetleri için de kişiselleştirilmiş menüler hazırlayabiliyor.

🚢MSC, Dünyanın En Büyük Gemisine ‘Türkiye’ Adını Verdi.

Küresel denizyolu konteyner taşımacılığında lider konumunda bulunan Mediterranean Shipping Company (MSC), Çin’de inşa ettirdiği dünyanın en fazla konteyner taşıma kapasitesine sahip gemisine, cumhuriyetin ilan edilmesinin 100’üncü yılı anısına Türkiye adını verdi. MSC Türkiye, 399,9 metre uzunluk, 61,3 metre genişlik ve 33,5 metre derinliğe sahip. ‘Megamax’ sınıfında olan geminin, tek seferde 24.346 standart konteyner taşıma kapasitesi bulunuyor.

🤖Chat GPT Rüzgarı Çabuk Mu Sönecek?

Son dönemlerde, Chat GPT ve DALL-E gibi yapay zekâ odaklı araçların geliştiricisi OpenAI ile ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı. Hazırlanan bir rapor, şirketin iflas riskiyle karşı karşıya olduğunu gözler önüne serdi. Mayıs 2023'te aylık 2 milyar civarında aktif kullanıcıya sahipti. Ancak o günden bugüne kadar aktif kullanıcı sayısında istikrarlı bir düşüş var. OpenAI tarafından piyasaya sürülen yapay zekâ araçları, her ay yaklaşık 200 milyon kullanıcı kaybediyor.

❓Gökbilimciler Uzayın Derinliklerinde Devasa Bir ‘Soru İşareti’ Tespit Etti.

James Webb Uzay Teleskobu’nun güncel görüntülerine yakından bakınca, sizi ufak bir sürpriz bekliyor olabilir. Muhteşem yıldız doğumu sahnelerinin arka planında, bir soru işaretini andıran kıvrım ve ışık lekesi beliriyor. Avrupa Uzay Ajansı’nın teleskobunu kullanan ekip geçen haziran ayında, Vela Takımyıldızı’nda Dünya’dan yaklaşık 1.470 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve aktif olarak oluşmakta olan iki genç yıldıza şimdiye kadarki en ayrıntılı bakışı sunan bir görüntüyü paylaştı. Görüntüde Herbig-Haro 46/47 olarak adlandırılan yıldızlar, milyonlarca yıl boyunca büyürken onları “besleyen” bir malzeme diskiyle çevrelenmiş olarak görülüyor

🏍AB Birinciliği, İki Tekerden Geldi.

Bireysel ulaşım araçları sektöründe, Avrupa liderliği motosikletle geldi. Türkiye; yılın ilk yarısında, İtalya ve Fransa gibi ülkeleri geride bırakarak ‘Avrupa’da en fazla motosiklet satılan ülke’ unvanına kavuştu.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım