Hisse Senetleri

Hisse Senedi Nedir?

Hisseler, anonim ortaklıklarca ihraç edilen ve ortakların sermaye paylarını belgelendiren kıymetli evrak niteliğinde senetlerdir. Bir anonim şirketin hissesine sahip olmak, o şirkete hisse senedinin belirttiği oranda ortak olmayı ifade etmektedir.

 

Hisse Senedine Neden Yatırım Yapılır?

Değer Artışlarından Faydalanmak

Ata Yatırım’ın uzman araştırma kadrosunun hazırladığı ve uzun vadede hisse senedi yatırımlarınızı şekillendirecek, Strateji Raporlarında yer alan “En Beğenilen Hisseler” listesi ile, uzun dönemde büyümesi ve değerlenmesi beklenen şirketlerin hisse senetlerine yatırım yaparak, kazanma fırsatı elde edebilirsiniz. Farklı sektörlerden şirketler ile çeşitlendirilmiş orta ve uzun vadeli hisse senedi portföy oluşturarak, birden fazla sektördeki büyüme fırsatlarını değerlendirebilir ve yatırımlarınızı büyütebilirsiniz.

 

Nasıl Temettü (Kâr payı) Alırım?

Hisse senetlerini alarak ortağı olduğunuz şirketler, kârlarının belli bir bölümünü yatırımcılarına dağıtma kararı alabilir. Kâr payı (temettü) dağıtan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yaptığınız zaman, sahip olduğunuz hisse senedi oranında bu kâr payına ortak olmaya hak kazanırsınız. Aldığınız kâr payı ile yatırımlarınızın maliyetini düşürebilir ve nakit akışı sağlayarak portföyünüzü büyütebilirsiniz. Ata Yatırım ile orta ve uzun vadede yüksek temettü potansiyeli olan Türkiye’nin önde gelen şirketlerine yatırım yapabilirsiniz.

Ata Yatırım Araştırma Ekibinin ‘’En Beğendiğimiz Hisseler’’ ve ‘’Günlük Bülten ve Strateji Raporlarına’’ bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ata Yatırım’ın temel analiz sonucu önerdiği hisseler ile, orta/uzun vadeli yüksek değer artışı hedeflenirken, teknik analiz sonucu verdiği öneriler ile de kısa vadeli fiyat değişimlerindeki fırsatların yakalanması hedeflenmektedir. Hisse (pay) alım satımında güvenli ve doğru bilgi takip edilmeli ve değerlendirilmelidir.

Ata Yatırım’ın yatırımcılarıyla paylaştığı günlük bültenleri, araştırma ve strateji raporlarını inceleyerek Türkiye’nin başarılı ve gelecek vaat eden şirketlerinin gelişimlerini, haberlerini ve analizini alabilir, hisse alım satım ve yatırım kararlarınızı kendiniz kolayca vererek, uzun vadede şirketlere ortak olabilirsiniz.

Giriş Yap

Borsa İstanbul'da Nasıl Yatırım Yaparım?

BIST üzerindeki hisse senedi işlemlerinizi Ata Yatırım web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hisse senedi alım satımlarınızı dilediğiniz cihaz üzerinden yapabilir,  hızlı emir hizmeti ile işlemlerinizi hızla tamamlayabilirsiniz.

 

Ata Yatırım'da BIST100 ve BIST30'daki işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. BIST100 ve BIST30 şirketleri ile ilgili detaylı araştırma raporlarımıza ulaşabilir, yatırım yolculuğunuzda yalnız hissetmezsiniz.

 

Hisse satın alabilmeniz için bir aracı kurumda hesabınız olması gerekir. Aracı kurumda hesap açmanızın ve sözleşmelerinizin onaylanmasının ardından, Borsa İstanbul'da hisse al sat işlemlerinize başlayabilirsiniz. 

 

Aracı kurumlar sizin adınız emirlerinizi Borsa İstanbul'a iletir. Satın aldığınız hisse senetleri MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) üzerinde sizin adınıza tutulur.
%75 BAŞARI ORANI

Başarı oranı %75'e ulaşan kısa vadeli hisse önerilerimizle yatırım fırsatlarını kaçırmayın.

ATA ROYAL

Ata Royal Hizmetimiz ile kısa vadeli hisse önerilerimizi ekran başında olmanıza gerek kalmadan, otomatik olarak değerlendirin.

YATIRIM DANIŞMANI

Hesabınızı açtığınız andan itibaren size özel yatırım danışmanınızla hisse senedi işlemlerinizde kazanç fırsatlarını kaçırmayın.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hisse senedi, sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek getiri elde etme fırsatı sağlar. Hisse senetleri, kısa vadeli getiri fırsatının yanı sıra uzun vadede istikrarlı, düzenli ve diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahiptir. Hisse senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunur.

Hisse senedi, sahibine şirketin yıllık net kârından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kâr dağıtım kararı alınması durumunda hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır.

Hisse senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunur.

Hisse senedi aldığınız zaman bir firmaya ortak olursunuz. Bir firma halka açılmaya karar verir, tasarruf sahipleri ise ortak olur.
Hisse senedi yatırımıyla ayrıca ekonominin büyümesine katkıda bulunursunuz. Firmalar faiz ödemeden ortaklık belgesi karşılığında sizlerden kaynak sağlar ve bu sayede yatırıma yönelir ve işini büyütür. Dolayısıyla istihdam sağlanır ve kar oranı arttığı için devlet de bundan yarar sağlamış olur.
Hisse senedi aldığınız zaman ilgili firmanın karından pay alma hakkına diğer adı ile temmettü alma hakkına sahip olursunuz.
Ayrıca, bedelli ve bedelsiz sermaye arttırımına iştirak hakkınız doğar. Eğer tasfiye durumu söz konusu olursa tasfiyeden pay alma hakkınız da korunur.

1. Öncelikle hisse senedine ayırmak için uygun bulduğunuz tutarı belirleyin.
Aynı zamanda ayıracağınız tutarın ne kadarını uzun vadeli kâr payı ve değer artışından yararlanmak için kullanacağınızı, ne kadarını kısa vadeli getiri fırsatları için değerlendireceğinizi netleştirin.

2. Uzun vadeli hisse senedi yatırımları için Araştırma Ekibimizin tavsiye ettiği hisse senetlerinden, tercih ettiğiniz sektör ve şirketler arasından bir dağılım belirleyin.
Seçiminizi yaparken şirketlerin bilanço detayları, sektör ve diğer alternatifler ile karşılaştırmalı verileri inceleyin. Doğru fiyatlardan alış yapmak için canlı verileri takip edin. Satış için ise Araştırma Ekibimizin yönlendirmesini takip edebilirsiniz.

3. Kısa vadeli öneriler için E-posta ve SMS ile paylaştığımız Kısa Vadeli Hisse Al/Sat Önerilerini takip edin.
Kısa vadeli önerilerde alış ve satış için Hızlı Emir’den yararlanabilirsiniz. Buradaki hedef fiyat ve zarar durdurma noktalarını disiplinli olarak uygulamak uzun vadeli performansınızı artıracaktır.

Ata Yatırım Web ve Ata Yatırım Mobil aracılığıyla hisse senedi fiyatlarını, fiyatlarda yaşanan değişiklikleri kesintisiz biçimde takip edebilirsiniz.

Seanslar

Seans Saatleri

Emir Toplama

09:40-09:55

Fiyat Belirleme ve İşlem (Eşleştirme)

09:55-10:00

Sürekli İşlem Yöntemi

10:00-18:00

Kapanış (Tek Fiyat)

18:00-18:05

Kapanış Fiyatından / Son Fiyattan İşlemler

18:05-18:10

Size Özel Haberler