Repo Nedir?

Paranıza Her Gün Değer Kazandıran Güvenli Bir Yol: Repo!

 

Repo, sabit faiz getirisine sahip menkul kıymetlerin (bono, tahvil vb.) önceden belirlenmiş faiz getirisinde ve şartlarda ileride tekrar geri satın alınması güvencesiyle satılmasıdır.

 

<Repo işlemini gerçekleştiren taraflardan birinin ilgili menkul kıymeti ileride geri almak vaadiyle satmasına repo, karşı tarafın bu menkul kıymeti ileride geri satmak vaadiyle almasına ters-repo denilmektedir.>

 

Paranızı sabit getiride ve risk almadan değerlendirmek istiyorsanız, istediğiniz vadede repo yaparak önceden belirli olan oranlarla, vade sonunda ne kazanacağınızı bilerek yatırım yapabilirsiniz.

 

 

Ata Yatırım’da Repo için İşlem Kanalları ve Hizmetler

 

Ata Yatırım’da repo işlemlerinizi kolaylıkla yapabilmeniz için gelişmiş teknolojik altyapısının yanında Ata Trader, Ata World Trader, Hızlı Emir, İnternet Şubesi ve Mobil Uygulamaları gibi işlem kanalları mevcuttur. Günlük işlemler bölümünü kullanarak günlük repo işlemlerinizi gerçekleştiği anda görüntüleyebilirsiniz.

Repo işlemlerinizi İnternet Şubesi üzerinden yapabileceğiniz gibi Yatırım Merkezi tarafından size atanan yatırımcı koçundan da destek alabilirsiniz.

 

 

Repo yapmak ve Ata Yatırım’da hesap açmak için

Sıfır Risk

Getirisi baştan belirlendiği için risk almak istemeyen yatırımcılar için birebir.

Portföy Riskini Azaltma Avantajı

Portföyünüzde risk dağılımını sağlamak için repo bulundurmanız fayda sağlar.

Net Kazanç

Repo'dan elde ettiğiniz kazanç nettir. Gelir vergisinden muaftır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Gecelik repo faizi, çoğunlukla piyasada geçici likidite sıkışıklığının olduğu hallerde kullanılır. Gecelik repo faizinin amacı, bankacılık sistemine dair likiditenin geçici süre ile artırılması durumudur. Merkez Bankası, açık piyasada işlem yapmaya yetkili kurumlardan ileri tarihte satma taahhüdü ile kıymet satın alır. Kurum ise repo işlemine konu olan kıymeti satın alma taahhüdünde bulunur. Merkez Bankası’na göre repo işlemi, açık piyasa işlemi kapsamında vadesi süresince repoya tabi olan kıymetlerin karşılığı olarak geçici likidite sağlanması anlamına gelir.

Başlangıç valörü üzerinden satın alınan bir menkul kıymetin satış işlemi, bitiş valörü üzerinden yapılırsa bu işleme ters repo adı verilir. Taraflardan ters repo yapan, aynı zamanda parayı kullandıran taraftır. Söz konusu taraf, menkul kıymeti geri dönüş taahhüdü ile alır.

Borsa İstanbul verilerine göre repo ve ters repo pazarına ait işlem saatleri; hafta içi her gün, reponun aynı gün valörlü ya da ileri valörlü oluşu fark etmeksizin 09:30 ile 11:30 arasındadır.

Paranızı net ve risk almadan değerlendirmek istiyorsanız, istediğiniz vadede repo yaparak önceden belirli olan oranlarla, vade sonunda ne kazanacağınızı bilerek yatırım yapabilirsiniz.

Piyasa koşullarından etkilenmeden belirlenen faiz oranı üzerinden günlük ya da belirlediğiniz sürede yatırım yapabilirsiniz.

Belirlediğiniz vade dolmadan paranızı kullanmanız gerekirse anaparanız kayba uğramaz.
Yüksek getiri imkanı ile kısa vadede değerlendirebilir, kesintisiz ve net kazanç elde edebilirsiniz.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım