Yatırım Fonu

Birikimlerinizi Profesyoneller Yönetsin!

Yatırım fonları, ilgili fona katılmak isteyen yatırımcılardan toplanan mevduatlar karşılığında; hisse senedi, döviz, tahvil/bono, borçlanma araçları, kira sertifikaları, ters repo gibi sermaye piyasası araçları veya altın, gümüş gibi kıymetli madenlerden oluşturulan portföylerin profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilmesidir.

Yatırımcılar, ilgili fonun sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma payını satın alarak fona katılım sağlarlar.

Ata Grubunun piyasalarda 30 yılı aşan tecrübesi ışığında, uzman kadrosu tarafından hazırlanan Ata Portföy fonları, yatırımcısına, sermaye piyasalarını sürekli takip etmeden ve görece daha düşük risk alarak yatırım yapabileceği ve piyasalardaki fırsatları değerlendirebileceği geniş bir sepet sunar.

Minimum risk ve maksimum getiri sağlamak için temel analiz, risk analizi ve uzun vadeli bakış açısıyla yatırım tarzınıza en uygun fona yatırım yapabilirsiniz.

Ata Portföy fonları ile çeyrek asırlık tecrübenin getirdiği deneyim, profesyonel kadrosu ve yenilikçi yaklaşımı ile yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Yatırım Fonlarına Yatırımın Avantajları Nedir?

Kolay Ulaşılabilirlik

Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) aracılığıyla Ata Yatırım üzerinden yatırım fonlarına ulaşabileceğiniz gibi, yatırım hesabınızın bulunduğu Türkiye’deki aracı kurum veya banka şubelerinden de yatırım fonlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ata Yatırım’ın gelişmiş altyapıya, hızlı ve kolay kullanıma sahip mobil uygulaması Ata Yatırım Mobil ile TEFAS'ta işlem gören fonlara yatırım yapmak için;

Portföy Çeşitliliği / Risk Dağıtımı

Yatırım fonlarına yatırım yaparak, fonun içerisinde bulunan birden fazla finansal varlığa yatırım yapmış sayılır ve portföyünüzü çeşitlendirerek beklenmedik risklerden birikimlerinizin korunmasını sağlamış olursunuz.

Birikimlerinizi Uzmanlar Yönetsin

Piyasaları araştırmaya vaktiniz yoksa, uzman fon yöneticileri tarafından yönetilen yatırım fonları ile birikimlerinizin yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ata Portföy Fonları

20 YILI AŞAN TECRÜBE VE UZMANLIK

Fon yönetiminde Davranışsal Finans Teorisi

Yatırım ve emeklilik fonlarımızın, alanlarında uzman ve deneyimli fon yönetimi ekibimiz ile yatırım mühendisliği yaklaşımı ve davranışsal finans teorisi kuralları çerçevesinde, yenilikçi ve etkili varlık yönetimini sağlıyoruz.

Yenilikçi Yaklaşım

Portföy yönetimindeki çeyrek asırlık tecrübemiz ve yatırımcıyı önceleyen yapımız ile fon yatırımcılarının kolayca kullanabilecekleri, şeffaf ve anlaşılabilir yatırım fonları oluşturduk.

20 Yılı Aşan Tecrübe

Ata Portföy Fonları uzman bir ekip tarafından yönetilmekte ve bugünün cazip Türk piyasalarına yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için ideal bir yatırım aracı olmaktadır.

 

Fon Nasıl Alınır?

Ata Yatırım, gelişmiş teknolojik altyapısı sayesinde yatırım fonları işlemlerinde büyük kolaylık sağlar. Tüm fon alım satım işlemlerinizi ister bilgisayar ister tablet ya da telefon üzerinden rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

Ata Yatırım; Ata Trader, Hızlı Emir, İnternet Şubesi ve Mobil Uygulamalar gibi işlem kanalları ile ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda yer alır. Ayrıca gelişmiş yatırım araçları ve işlem türleri ile hedeflerinize kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 

Kolaylaştırılmış Yatırım

Yatırım fonlarınız, portföy yöneticileri tarafından yüksek getiri hedefiyle yönetilsin.

 

Esneklik

Birikimlerinizi getirisi ile birlikte istediğiniz zaman ve hızlı bir şekilde nakde dönüştürün.

 

Düşük Risk

Yatırım fonları, çeşitli yatırım araçlarından oluştuğu için tek bir yatırım aracının yaratacağı riskten korunmuş olun.

 SIKÇA SORULAN SORULAR

Yatırım portföyünün içeriğindeki finansal araçlara göre birbirinden farklı yatırım fonu çeşitleri bulunur. Yatırım fonları türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hisse senedi fonu,
 • Likit fon,
 • Tahvil ve bono fonu,
 • Altın fonu,
 • Menkul kıymetler fonu,
 • Kıymetli madenler fonu,
 • Sektör fonu, grup fonu,
 • Gayrimenkul yatırım fonu,
 • Girişim sermayesi yatırım fonu,
 • Borsa yatırım fonu,
 • İştirak fonu,
 • Girişim sermayesi yatırım fonu,
 • Emeklilik yatırım fonu,
 • Karma fon,
 • Serbest yatırım fonları.

Fon fiyatları hesaplanırken fon portföy değerine fona dair alacaklar eklenir, ardından borçlar düşülür ve fonun toplam değeri belirlenir. Fon getiri hesaplama işleminde fon toplam değeri, değerleme günü geldiğinde o gün tedavülde olan pay sayısına bölünerek birim katılma payı fiyatına ulaşılabilir.

İşlem günlerinde işlemlerde geçerli olan fon payı fiyatı, operatör üye tarafından Takasbank’ın belirlediği saate kadar sisteme tanımlanır. Saat 09:30’dan sonra tanımlanmamış olan fonların operatör üyesine elektronik bir uyarı gönderilir.

Her bütçeye uygunluk: İstenilen risk derecesine uygun yatırım olanağı sunması ve nakde çevrilebilmesi dolayısıyla Yatırım Fonları özellikle küçük tasarruf sahipleri için uygun ürünlerdir.

Kolaylaştırılmış yatırım: Yatırım fonlarınız, portföy yöneticileri tarafından yüksek getiri hedefiyle yönetilir.

Düşük maliyetli çeşitlilik: Büyük yatırımlara ortak olma şansı yakalarsınız ve büyük yatırımcıyla aynı avantajlardan yararlanırsınız.

Esneklik: Birikimlerinizi getirisi ile birlikte istediğiniz zaman hızlı bir şekilde nakite dönüştürebilirsiniz.

Düşük risk: Yatırım fonları, çeşitli yatırım araçlarından oluştuğu için tek bir yatırım aracının yaratacağı riskten korunmuş olur.

Zaman tasarrufu: Yatırım Fonu birikimlerini farklı yatırım araçlarında değerlendirmek isteyen fakat araştırmak için vakit ayıramayan herkes için ideal bir yatırım ürünüdür.

Yatırım fonlarının riskleri fon çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Riskli fonların yanı sıra risk seviyesi düşük fonlara da yatırım yapılabilir. Portföy yönetimi şirketleri fonları için belirlenen risk seviyelerini KAP'a bildirir. Fon özelinde olan bu risk seviyelerini, portföy yönetim şirketinin sitesinden görebileceğiniz gibi aynı zamanda, fonu TEFAS'ta aratarak da fon bilgileri üzerinden öğrenebilirsiniz.

Size Özel Haberler