ata holding

ata holding

Ata Yatırım Hakkında

1990 yılında kurulan ve sektörün en eski aracı kurumlarından biri olan Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., -o zamanki adı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası- Borsa İstanbul’a 4 Temmuz 1991 tarihinde üye olmuştur. Kurulduğu günden bu yana sektörde güvenilir ve saygın yerini koruyarak bünyesinde bulunduğu Ata Grubunun değerlerine bağlı kalmıştır. Türk Sermaye Piyasalarının gelişimine katkıda bulunma misyonu ile yola çıkmış ve kurulduğu günden bu yana sektöre önemli katkılar sağlamıştır.

1995 yılında borsa yazılımı ATP’yi geliştiren Ata Yatırım’ın bu girişimi iki yıl içerisinde yeni bir şirketin doğması ile sonuçlanmış ve 1997 yılında Ata Grubu ailesine Tradesoft A.Ş. katılmıştır. Ata Yatırım bünyesinde geliştirilmiş olan ve sermaye piyasalarında aracı kurum ve portföy yönetim şirketleri işlemlerinin yüksek standartlarda, hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan GTP yazılımını bugün Türkiye’de 16 aracı kurum, 11 portföy yönetim şirketi, 3 banka, 2 yatırım ortaklığı ve 2 emeklilik şirketi tarafından kullanılmaktadır.

1997 yılında, Türkiye’de internet daha henüz emekleme dönemindeyken ilk Sanal Şube’yi kurarak sektörde pek çok konuda olduğu gibi bir ilke daha imza atmıştır. Bu ilkler arasında sektörde ilk Call Center ve IVR uygulaması, ilk CRM kullanımı gibi teknolojik ürünler sayılabileceği gibi ilk MT programını da gerçekleştiren aracı kurum olmuştur.

ISO 9000 Kalite Güvence Belgesi alan ilk aracı kurumlardan olduğu gibi 2000 yılındaki TÜSİAD – KALDER Ulusal Kalite Ödülü’nü alan Ata Yatırım, bu ödülü alan ilk aracı kurumdur.

2000 yılında Meridyen Menkul Değerleri satın alarak Ata Grubu bünyesine katan Ata Yatırım, şirketin ismini Ata Online olarak değiştirmiştir. 2016 yılında ise liderlik ettiği dijital servis modeli ile teknolojik yapısını en üst seviyeye taşımış olan Ata Online ile, sonuç odaklı yüksek getirili yatırım fikirleriyle sermaye piyasaları ve varlık yönetimi sektörüne liderlik etmiş olan Ata Yatırım’ı birleştirerek, global anlamda rekabetçi bir oluşuma imza atılmıştır. Bugün Ata Online, Ata Yatırım’ın dijital platformu olarak masaüstünde ve mobil uygulamada piyasa izleme ve alım/satım işlemlerini en güncel finansal teknoloji ile buluşturup yatırımcılara sunmaktadır.

Portföy ve fon yönetimi alanında kazanılan tecrübe ve bilgi birikimi ile 2000 yılında Ata Portföy A.Ş. kurulmuştur. Şirket, kurulduğu günden bu yana varlık yönetimi alanındaki faaliyetlerini başarıyla sürdürmektedir.

1990 yılından beri tecrübesi ve güvenilir kimliği ile sektörün en köklü şirketlerinden biri olan Ata Yatırım, yüksek teknolojiye dayalı altyapısı, kullanıcı dostu çözümleri, ve uzman kadrosuyla yatırım yapmayı müşterileri için kolaylaştırmaya devam ediyor.

 

Yönetim Kurulumuz

Korhan Kurdoğlu - Yönetim Kurulu Başkanı

Korhan Kurdoğlu, Ata Yatırım'ın kurucusu ve 1990’dan bu yana Yönetim Kurulu Başkanıdır. Kurdoğlu, Ata Grubu bünyesinde yer alan 35 şirketin kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Çin İş Konseyi Başkanı olarak da görev yapmaktadır. Türkiye'deki Çin İş Konseyi ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nde (TÜSİAD) Çin Network Başkanıdır.. 1987 yılında Miami Üniversitesi'nden İnşaat Mühendisliği lisans derecesi ile mezun olmasının ardından Columbia Üniversitesi'nden Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Elmas Melih Araz - Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Elmas Melih Araz, Ata Yatırım’da Yönetim Kurulu Başkan Vekilidir. 2006’dan beri Ata Grubu'nda görev yapan Araz, daha önce Interbank A.Ş.’de CEO olarak görev yapmıştır.  Citibank N.A. bünyesinde de 12 sene boyunca çeşitli pozisyonlarda çalışan Araz, Bahreyn’de döviz ve para piyasası uzmanı ve Türkiye’de Kurumsal Bankacılık Grup Başkanı olarak görev yapmış ve New York’ta Citibank Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölümünde çalışmıştır. Araz ayrıca, Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul geliştirme ve enerji holdingi Enka A.Ş.'nin Yönetim Kurulunda da yer almaktadır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi ve Kamu Maliyesi Bölümünden mezun olan Araz, Kelley School of Business İşletme Yüksek Lisansı derecesine sahiptir. Ayrıca Harvard Business School’un Yönetim Geliştirme Programına katılmıştır.

Ziya Murat Demirel-Yönetim Kurulu Üyesi

Murat Demirel, 2012 - 2022 tarihleri arasında Ata Finans Grubu CEO'luğu yapmıştır. 2007 yılında İsviçre’nin en etkili 50 bankacısından biri olarak seçilen Murat Demirel, kariyeri boyunca dünyanın önde gelen finans merkezlerinde üst düzey yöneticilik yapmıştır. New York Üniversitesi Queens College Matematiksel İktisadi Bilimler lisans üstü programını onur derecesi ile tamamlayan Murat Demirel kariyerine 1994 yılında Goldman Sachs New York’ta yatırım bankacılığı bölümünde başlamıştır. Demirel, iş geliştirme ve şirket birleşmeleri/satın alımları departmanını yönetmenin yanı sıra “UHNW Portföy Yönetimi” platformunun kurulması görevini de üstlenmiştir. Citibank İsviçre’de Genel Müdür olarak  görev yapan Murat Demirel, 2008 yılında ise Barclays bankasının Londra’da Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerini içeren Uluslararası Varlık Yönetimi bölümünün başı olarak görev almıştır.

Hamit Can - YÖNETİM KURULU ÜYESİ

1996 yılından bu yana Ata Holding bünyesinde çeşitli görevlerde bulunmuş olup. 1998 yılında Türkiye’nin internet üzerinden ilk Sermaye Piyasası işlemi yapılan platformu Ata Online kurucu ekibinde yer almıştır.

2006-2014 yılları arasında Ata Online Menkul Kıymetler Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür. 2014 yılından itibaren ATP çatı şirketinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken 2019-2023 arasında Tradesoft organizasyonundan sorumlu Genel Müdür olarak görev almıştır.

Mart 2023’ten bu yana da Ata Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

27 yıllık profesyonel iş hayatı boyunca Sermaye Piyasalarındaki teknolojik dönüşümlerde aktif rol almış, görev üstlendiği kurumların bu dönüşüme ayak uydurması ve yeni ürünlerin konumlandırılmasında önemli katkılar sağlamıştır.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım