Varant

Teminatsız İşlem İçin Varant!

 

Varant piyasası, bir dayanak varlığı (genellikle hisse senedi veya endeksi) belirli bir sürede belirli bir fiyattan satma veya alma hakkını size verir.

Varantlar menkul kıymet olarak ihraç edilir, hisse gibi alınıp satılır. VİOP kontratları veya kredili alım işleminin aksine varant pozisyonu almak için teminat gerekmez. Hisse senedi işleminde olduğu gibi doğrudan ürün alıp satarak işlem yapabilirsiniz.

 

VARANT'A YATIRIM YAPMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Sınırlı Zarar, Sınırsız Kar

Elde edilecek potansiyel kar piyasa fiyatına bağlı olarak sınırsızken, potansiyel zarar varant için ödenen fiyat ile sınırlıdır.

 

Sermaye Garantili Fon

Varantlar kendinden kaldıraçlıdır. Sermayenizin büyük kısmıyla yatırım yaptığınızda kaldıraçlı kazanç imkanı verir. Sermayenizin büyük kısmını cebinizde tutarak garantisi kendi sermayeniz olan fonunuzu oluşturabilirsiniz.

 

 

Çift Yönlü İşlem

Hem yükselen hem de düşen piyasa verilerine göre yatırım yapabilirsiniz. Örneğin, piyasanın düşüş beklentisi için ‘satım’ yapabilirsiniz.

Düşük İşlem Komisyonu

İşlem komisyonu, dayanak varlık fiyatının üzerinden değil, varant fiyatı üzerinden alındığı için yatırımcı daha düşük komisyon öder.

Yatırım ve Korunma Özelliği

Varant işlemlerini amacına göre ikiye ayrılır. Yatırım ve Korunma. Risk ve gelir beklentinize göre işlem yapmanıza olanak sağlar.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Varantlar dayanak varlığı, önceden belirlenmiş bir fiyattan, önceden belirlenmiş bir tarihte alma veya satma hakkı veren ve borsalarda işlem gören menkul kıymetlerdir.

Varant satın alan yatırımcı, ödediği bedel karşılığında bir varlığı değil, o varlığı alma ya da satma hakkını satın alır.

Varantlar, finansal bir varlığa ya da göstergeye dayalı olarak çıkartılırlar. (Hisse senedi, endeks, para birimleri, emtialar) Varantların alım ya da satım hakkı verdiği bu tür finansal araçlar dayanak olarak adlandırılır.
Dayanak varlık spot fiyatı, dayanak varlığın ileriye dönük oynaklığı, faiz oranı, kullanım fiyatı, vadeye kalan gün sayısı ve temettü miktarıdır.
Varantlar, hisse senedi yatırımcılarına kaldıraç kullanarak hem düşen hem de yükselen piyasalarda yatırım yapma imkanı sağlar. Yatırımcılar sermayelerinin sadece küçük bir kısmını riske atarak iki yönde de yatırım yapabilmesini sağlar.
Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım