20 - 24 Mart 2023 BIST 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Mar 24, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

KLRHO                 %17,45🔺

NTHOL                  %11,06🔺

EUREN                 %10,56🔺

FENER                  %7,38🔺

KOZAL                 %7,28🔺

  GLYHO                %-7,96🔻

  TKFEN                %-8,61🔻

  TUKAS                %-9,83🔻

   YYLGD                  %-10,05🔻

   KZBGY                 %-11,49🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

💻Merkez Bankası faizi sabit tuttu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 8,5'ta sabit tuttu. Merkez Bankasından yapılan açıklamada depremin enflasyon üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği belirtildi.

🟡Altın fiyatlarında dikkat çeken yükseliş!

ABD'de yaşanan bankacılık krizinin ardından piyasaların merakla beklediği karar geldi; FED, 25 baz puan faiz artışına gitti. Karar sonrası altın fiyatlarında yukarı yönlü hareket başlarken, Perşembe akşamı yeniden 2.000 doları aştı.

💸Emekliye bayram ikramiyesi belli oldu.

Emeklilerin, Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere yılda 2 kez aldığı ikramiyeler 1.100 liradan 2.000 liraya yükseltildi.

🔴Nar ekşisi izlenimi veren narlı soslar yasaklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e  göre, nar ekşisine, nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemeyecek.

Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimlerle nar ekşisi benzeri ürünler yurt içinde piyasaya arz edilemeyecek.

Petrolde 'resesyon' kaygısıyla sert düşüş.

Petrol fiyatları, yaşanan gelişmelerle küresel resesyon endişelerinin artması ve petrolde düşük talep riskinin yükseltmesiyle beraber sert geriledi. Brent petrol, 15 ayın en düşük seviyesi olan 70 dolar sınırına kadar çekildi.

📈Bakır fiyatı rekor seviyeye yükselecek!

Dünyanın en büyük özel metal tüccarı Trafigura’nın tahminine göre, Çin talebindeki toparlanma zaten düşük olan stokları tüketme riski taşıdığından, bakır fiyatları bu yıl rekor bir seviyeye yükselecek.

Güç kabloları ve elektrikli arabalardan binalara kadar her şeyde kullanılan bakırın küresel stokları, son haftalarda hızla düşerek 2008'den bu yana en düşük seviyelerine indi.

🏦Avrupa bankalarının CDS'lerinde yükseliş sürüyor.

Avrupa bankalarının 5 yıllık CDS'leri bugün de yükselişini sürdürüyor. Almanya'nın en büyük bankası olan Deutsche Bank'ın 5 yıllık CDS'i 222 baz puana yükselirken; UBS'in 5 yıllık CDS'leri 14 puan artışla 130 baz puana çıktı.

 

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım