22-26 Mayıs 2023 BIST 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, May 26, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

PSGYO               %18,96🔺

KLRHO            %17,41🔺

TMSN              %17,24🔺

SASA               %16,57🔺

EKGYO                %15,98🔺

  ALKIM               %-5,23🔻

  ULKER                %-7,52🔻

  SOKM                %-9,85🔻

   CCOLA                 %-10,49🔻

   MAVI                 %-11,03🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

🚘İlk çeyrekte dünyanın en çok satılan otomobili: Tesla Model Y

Tesla Model Y, 2023’ün ilk çeyreğinde (elektrikli ve içten yanmalı) tüm rakiplerini geride bıraktı. İlk kez bir elektrikli araç bu başarıya adını yazdırdı. Araçtan ilk çeyrekte 267 binden fazla satıldı.

📈KKM’de yeni rekor: 121 milyar dolar

Kur korumalı mevduatlar 19 Mayıs haftası itibarıyla 2,4 trilyon TL'ye ulaştı. Dolar cinsinden bakıldığında ise kur korumalı mevduatlar 121 milyar doları geçmiş bulunuyor.

🧬Britanya’da ilk: Üç kişinin DNA’sını taşıyor

Britanya’da ilk kez üç kişinin DNA’sını taşıyan bir bebek dünyaya geldi. Bu teknik, Britanya’da Newcastle’da geliştirilmiş ve 2015’te uygulamanın önünü açan yasal düzenlemeler yapılmıştı. 2016’da ABD’de tedavi gören Ürdünlü bir çift bu teknikle bebek dünyaya getiren ilk anne-baba olmuştu.

🟡Altında dört ayın en kötü haftası!

Altın, ABD'de güçlü ekonomik verilerin Fed'in faizleri yükseltme olasılığını artırmasıyla yaşadığı değer kaybı sonrası yaklaşık dört ayın en büyük haftalık düşüşünü yaşadı. ABD büyüme verilerinin tahminlerin üzerinde gelmesiyle haftalık düşüş oranı yüzde 1,6 civarında. Spot piyasada altın haftanın son işlem gününde 1.936 dolara kadar geriledikten sonra 1.950 dolar seviyesinde dengelendi.

👩🏼‍💼Elon Musk’ın Neuralink’ine insanlı deneme onayı!

Elon Musk’ın, insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kurma çalışması yapan şirketi Neuralink, FDA’den beklediği onayı aldı.

İnsanların, yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin/makine bağlantısı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanmayı planlıyor. Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor.

✈️Fransa'da kısa mesafe iç uçuş seferleri yasaklandı!

Fransa'da trenle alternatifi bulunan 2,5 saatin altındaki iç uçuş seferleri yasaklandı. Bu karar, sera gazı salımını azaltma politikası için bir temel adım olarak açıklandı.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım