23 – 27 Ocak Bist 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Oca 27, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

SELEC                  %10,39🔺

TUPRS                   %8,66🔺

ASUZU                   %6,03🔺

 ALARK                    %5,18🔺

PGSUS                    %3,15🔺

SMRTG                    %-14,43🔻

KARSN                  %-14,54🔻

AYDEM                   %-15,55🔻

EUREN                   %-15,58🔻

ZOREN                   %-16,10🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

💻İhracat ve turizm gelirini ‘döviz almamak’ şartıyla bozdurana yüzde 2 destek.

Merkez Bankası, firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerini Türk lirasına çevirmeleri durumunda, çevrilen tutarın yüzde 2'si kadar firmalara destek verecek.

⚡️Bill Gates çiftlik hayvanlarının ürettiği metan gazını engellemeye çalışıyor.

Metan gazı, karbondioksitten (CO2) sonra atmosfere en çok salınan sera gazı olarak biliniyor.  Milyarder iş insanı Bill Gates ineklerin daha az gaz çıkarmalarını sağlamak için deniz yosunu bazlı bir yem geliştiren Avustralyalı Rumin8 şirketine yatırım yapacağını duyurdu. Akademik çalışmalar, inekleri deniz yosunu ile beslemenin metan gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltabileceğine işaret ediyor.

📈Kur korumalı mevduatta vergi istisnasını uzatma kararı.

Kurumların 31 Aralık 2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını 31 Aralık 2023'e kadar Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında dönüşüm kuru üzerinden çevirmeleri ve bu suretle elde edilen Türk lirası varlığı en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda oluşan vade sonu kazançlarından kurumlar vergisi alınmayacak.

⚡️Hidroelektrik santrallerde kuraklık sınavı!

HESİAD Başkanı Fahrettin Arman, yağış rejimindeki değişikliklerin de etkisiyle hidroelektrik santrallerinde üretimin düştüğünü belirterek “Kredili yatırımlar var, yaz aylarında işletmeler finansmanda zorlanabilir” dedi. Su kıtlığı, elektrik fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı yapacak.

⚡️Elon Musk, 'borsa dolandırıcılığı' davasında ifade verdi.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla CEO’su Elon Musk, 2018'de yaptığı bir Twitter paylaşımı nedeniyle hakkında açılan davada ifadesini tamamladı.
Musk, tweetleri ile, Tesla hisse fiyatı hareketleri arasında bir bağlantı olmadığını söyledi.  Hissedarlar ise zarara uğradıklarını iddia etmekteler.

📈Kargoda, işler terse döndü.

Küresel ekonomide yaşanan daralma, taşıma modları arasında dengeleri değiştiriyor. Pandeminin gözdesi havayolu taşımacılığı, azalan talep ve artan kapasiteyle cazibesini yitirirken, bazı yükler navlunun sert düştüğü denizyoluna kayıyor.
Hava kargo, ağırlıklı olarak bilgisayar,otomotiv parçaları, cep telefonu gibi yüksek değerli kargolar, küçük miktarlı kargolar ve acil teslimatı olan yükler için tercih ediliyor. Pandemi döneminde yüksek karlılıklara ulaşan hava kargo taşımacılığı, küresel ekonomideki daralma ile hızlı düşüşe geçti.

💻Kripto Oyun Platformu Fractal, Polygon’a Genişliyor.

Artık Amazon’un sahibi olduğu popüler canlı yayın platformu Twitch’in kurucu ortağı Justin Kan tarafından kurulan kripto oyun platformu Fractal, yeni ortaklığını duyurdu. Fractal, Blockchain şirketi Polygon’a genişleyeceğini açıkladı.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım