28 Ağustos - 1 Eylül 2023 BIST 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Eyl 01, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

 ALFAS            %60,85🔺

BRSAN             %56,26🔺

CEMTS              %32,19🔺

BAGFS               %27,71🔺

  GWIND              %27,29🔺

  AKBNK               %-3,42🔻

  EUREN               %-3,94🔻

 YKBNK               %-4,45🔻

   GLYHO                  %-5,85🔻

   GARAN                %-6,61🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

💻Moody's, Türkiye ekonomisinden umutlu.

Moody's, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,2 büyümesini bekliyor. Moody's'e göre, Türkiye'de yıl sonu enflasyonu yüzde 51,2 olacak.

2023'ün ilk yarısında ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Brezilya, Meksika, Hindistan ve Türkiye'de ekonomik faaliyet beklentileri aştı.

📑‘Helios’ Kabartması Manisa’da Gün Yüzüne Çıkarıldı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesindeki altyapı çalışmaları, yaklaşık 2.000 yıllık bir tarihi eserin gün yüzüne çıkışına ev sahipliği yaptı. Kazılarda mitolojide Güneş tanrısı olarak bilinen Helios’a atfedildiği düşünülen bir kabartma bulundu. 

🤖İnsansı robotların çoğu neden kadın?

İnsansı robotları bir araya getiren en büyük toplantı olarak bilinen zirvede, yapay zekanın küresel sorunları çözmeye nasıl yardım edebileceği tartışıldı. Dünyaca ünlü robot Sophia’nın yanında, “dünyanın ilk aşırı gerçekçi insani robot formunda sanatçısı” Ai-Da, robot hemşire Grace, Nadine, Mika ve "rock yıldızı robot" Desdemona da zirvede yer aldı. Bazı robotların kadın olarak üretilmesinin sebeplerinden biri tasarımcının, kendisini model almasıyken, bir diğeri de kadın sesini duymayı tercih etmemiz.

🔼Borsa İstanbul’un rekor iştahı dinmiyor!

28 Ağustos-1 Eylül 2023 haftasında BIST 100 endeksi, 1 Eylül Cuma gününü 8.056,12 puandan tamamlayarak kapanış rekoruna imza attı. Aynı tarih, 8.060,92 puanla yeni tarihi zirveye de ulaşılan gün oldu.

Kuralar Çekildi; Türk Takımlarının grupları belli oldu!

UEFA Şampiyonlar Liginde Galatasaray'ın rakipleri belli oldu. Galatasaray, A Grubu'nda Bayern Münih, Manchester United ve Kopenhag'la mücadele edecek.

UEFA Konferans Ligi'nde adını gruplara yazdıran Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın rakipleri de belli oldu. Fenerbahçe, H Grubu'nda Ludogorets, Spartak Trnava ve Nordsjaelland ile eşleşti. Beşiktaş'ın rakipleri ise D Grubu'nda Club Brugge, Bodo/Glimt ve Lugano oldu.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım