31 Temmuz - 4 Ağustos 2023 BIST 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Ağu 04, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

 SMRTG            %39,93🔺

ISMEN             %39,11🔺

KONTR                %31,38🔺

TTRAK                 %31,24🔺

ALARK                %20,49🔺

  BAGFS                %-1,93🔻

  GSDHO                %-3,23🔻

  VESTL                %-4,10🔻

   BERA                  %-5,46🔻

   PENTA                 %-11,33🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

🔺Aylık Enflasyon Son 1,5 Yılın Zirvesinde! Şampiyon Akaryakıt!

Enflasyonda 8 aydır devam eden düşüş serisi Temmuz itibarıyla son bulurken aylık enflasyon da 1,5 yılın zirvesine çıktı! Enflasyon, Temmuz 2023’te, bir önceki aya göre yüzde 9,49 artış gösterdi; yıllık bazda ise yüzde 47, 83 oldu. Akaryakıt fiyatları yüzde 29 artışla 'zam şampiyonu' oldu.

📊Borsada Rekorlar Geçidi!

31 Temmuz - 4 Ağustos 2023 haftasında BIST 100 endeksi, Cuma gün içinde yeni tarihi zirvesini 7427,10 puana çıkardı. Endeks, aynı günü 7400,57 puandan tamamlayarak kapanış rekoruna da imza attı. Pazartesi günü ise haftanın 227 milyar 900 milyon TL ile işlem hacmi rekorunun kırıldığı gün oldu.

🕊️WWF, Twitter’ın İkonik Kuşunu ‘Nesli Tükenen Hayvanlar Listesi’ne Aldı.

Elon Musk’ın yeniden markalaşma kapsamında Twitter ismini ‘X’ yapması ve logosundaki ikonik kuşu değiştirmesi, WWF kampanyasına ilham verdi. WWF, Twitter’ın kuşu Larry’nin yıllar içindeki değişimini sosyal medya sayfalarından paylaşarak, hayvanlar korunmadığı takdirde nesillerinin tükenebileceğine dikkat çekmiş oldu.

💉Yeni Aşı, Alzheimer’ın Seyrini Değiştirecek...

Amerika Kalp Derneği'nin 2023 Temel Kalp Damar Bilimleri Konferansı'na, Tokyo'daki Juntendo Üniversitesi’nden katılan araştırmacılar, fareler üzerinde deneyler yaparak elde ettikleri aşının Alzheimer ile ilişkilendirilen yaşlanma belirtisi glikoproteinleri (SAGP) taşıyan hücreleri yok ettiğini gösteren çalışmalarını sundular.

💵Dış Ticaret Açığı 7 Ayda 73 Milyar Doları Aştı!

2023 yılı Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat yüzde 8,4 artışla 20 milyar 93 milyon dolar, ithalat yüzde 11,1 artışla 32 milyar 476 milyon dolar oldu. Aynı dönemde, ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,5 puan azalarak yüzde 61,9 olarak gerçekleşti.

⚔️2000 Yaşındaki Kadın Savaşçı.

Scilly Adalarında bulunduğundan beri arkeologların kafasını kurcalayan mezarın gizemi çözüldü. 2000 yıllık mezardan bir kadın savaşçıya ait bir ayna ve kılıç bulundu. Bu yeni bulgular, Demir Çağı toplumlarında, daha önce düşünülenin aksine, kadın savaşçıların daha yaygın olabileceğini göstermekte ve gizli kalmış olan kadın savaşçıların da varlığına işaret etmekte.

🐋Mavi Balinalara Meydan Okuyan Fosil: Gelmiş Geçmiş En Ağır Memeli!

Arkeologlar, Peru’nun güneyindeki Ica Çölünde 39 milyon yıl önce yaşamış olan Perucetus Colossus’u, yani nesli tükenmiş olan bir balinanın, fosilleşmiş kemiklerini buldu. Araştırmacılar, bu balinanın bilinen en büyük hayvan olan 25 metrelik mavi balinadan, iki ile üç kat daha ağır olabileceğine inanıyor.  Perucetus Colossus, gelmiş geçmiş en ağır omurgalı ve en ağır iskelete sahip memeli olarak kabul edildi.

👩‍🔬Kanserde Çığır Açan Buluş.

Dr. Canan Dağdeviren, MIT (Massachusetts Institute of Technology) Media Lab'deki ekibiyle birlikte, meme kanserinin teşhisinde çığır açabilecek bir buluşa imza attı. Giyilebilir ultrason tarama cihazı, sütyen içine takılarak kadınların kolayca ve sık sık tarama yapıp, olası kanser vakalarını erken teşhis etmesine olanak sağlıyor. 6 yıldır üzerinde çalışılan cihazın insan deneyleri yapıldı ve cihaz ABD'de patent aldı.

🎶 Taylor Swift Hayranları Deprem Yarattı: 2.3 Büyüklüğünde Deprem.

Taylor Swift’in, Seattle’daki 72 bin kişilik salonda verdiği konser sırasında dans eden hayranları, 2.3 büyüklüğünde bir mini depreme sebep oldu. Olay, yerel sismograf tarafından da teyit edildi.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım