7-11 Kasım BIST 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Kas 11, 2022

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

HEKTS                    %32,53🔺

KONTR                    %31,49🔺

PSGYO                    %28,85🔺

SMRTG                    %26,79🔺

GESAN                    %26,61🔺

KARTN                    %-6,07🔻

PRKAB                    %-7,52🔻

AYDEM                    %-8,12🔻

NUGYO                     %-9,66🔻

SNGYO                    %-25,79🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

📱Elon Musk, Twitter'ı satın almasının ardından 3,95 milyar dolarlık daha Tesla hissesi sattı

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter'ı 44 milyar dolara satın almasının ardından 3,95 milyar dolar değerinde daha Tesla hissesi sattı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yapılan bildirime göre, Musk şirketin 19,5 milyon hissesinin satışını gerçekleştirdi. Musk, bu yıl nisan ayında yaklaşık 8,5 milyar dolar ve ağustos ayında da 6,9 milyar dolar değerinde Tesla hissesi satmıştı.

 

⛏️Enflasyon, sermayeyi eritiyor

Türkiye’nin önde gelen sanayi kentlerinde örgütlü sanayi odaları, ticaret odaları ve ticaret borsalarının başkanlarından, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Enflasyon muhasebesi zorunlu bir ihtiyaç haline geldi. Gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” yönündeki açıklamasına destek geldi. İş insanları, enflasyonun işletmeleri tahrip ettiğini belirtiyor.

 

📈Amazon 1 trilyon dolar değer kaybeden ilk şirket oldu

Amazon, hisselerin değerinde yaşanan sert düşüş nedeniyle dünya üzerinde piyasa değerinden 1 trilyon dolar eksilen ilk halka açık şirket oldu.

 

⚡️Borsaya gençlerin ilgisi artarak devam ediyor

Ekim ayı itibarıyla hisse senedi piyasalarında işlem yapan 15-24 yaş grubu genç yatırımcıların sayısı 170 bine dayanırken, bu kişilerin hesap büyüklükleri ise 8 milyar 786,4 milyon liraya ulaşarak bir yılda 3 katına çıktı. Ebeveynlerin, çocuğunun geleceği adına hisse senedi piyasalarında açtığı hesap sayısındaki artış da devam ederken, ekimde yıllık bazda en fazla yatırımcı artışı yüzde 47,9 ile 0-14 yaş grubu kişilerde oldu

 

📰Bakan Bilgin: "EYT Çalışmamız teknik olarak bitti, TBMM'ye taşıyacağız".

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yasa çalışmasının " teknik olarak bittiğini" açıkladı. Erdoğan ile "paylaştıktan sonra Meclis'e intikal ettiririz" dedi.

 

💻ABD'de kripto para borsası FTX hakkında soruşturma başlatıldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), Emtia Vadeli İşlemler Komisyonunun (CFTC) ve ABD Adalet Bakanlığının kripto para borsası FTX hakkında soruşturma başlattığı bildirildi. Öte yandan Bloomberg'in haberine göre, FTX Üst Yöneticisi Sam Bankman-Fried, nakit kaynağı bulunamaması halinde şirketin iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalabileceği konusunda FTX yatırımcılarını uyardı. Bankman-Fried kripto para borsasının 8 milyar dolarlık bir açıkla karşı karşıya olduğunu bildirdi.

 

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım