Cem Kaya - Ayva Mevsimi

Eskiden büyüklerimiz ayva çok olursa kış sert geçer derlerdi. O kışın nasıl geçeceği için ciddi bir indikatör olarak takip edilirdi. Şimdi bakıyorum da bu sene dünyada ayva bol. Tüm dünyada kış sert geçecek görünüyor.

Çar, Eyl 07, 2022

Ş. Cem Kaya   – Ş. Cem Kaya

Rusya- Ukrayna Savaşı’na bağlı enerji ve gıda fiyatlarındaki arz sıkıntısı, Çin tarafındaki tedarik zinciri arz problemleri, jeopolitik gelişmeler ve geçmişteki parasal genişlemeye bağlı oluşan enflasyonist ortam. Bu nedenle tüm ülkeler kışlıkları çıkarmaya başladı. Ayağını yorganına göre uzatmak konusunda çalışıyorlar ama yorgan küçük, ne tarafa çekerseniz çekin ayaklar dışarıda kalıyor. Bu kış en çok ayvayı kimler yiyecek göreceğiz. Ancak şimdilik Euro Bölgesi en büyük aday olarak görünüyor.Tabii ki biz de enerjiye olan bağımlılığımız, mevcut kur, seçime 1 yıldan az bir zaman kalması ile oluşan belirsizlik , yaşadığımız jeopolitik gelişmeler ile zor bir kış geçireceğiz.

 

Eylül ayı tüm dünya için önemli. Gelecek datalara bağlı FED ve ECB’nin hamleleri yakından takip edilecek. Filler tepişirken çimenlere ne olacak göreceğiz ama, çimenler için işler çok parlak değil. Euro/Dolar paritesi 1,00 seviyesinin altında kaldığı sürece, teknik olarak bakıldığında 0,90 seviyelerine kadar Dolar lehine güçlenebilir. Dolar ile alıp Euro ile sattığımızı düşünürsek bizim  tarafta mevcut parite yakından takip ediliyor.

 

Borsa İstanbul tarafında ise alternatifsizlik ciddi bir ralliye neden oldu. Bankacılık Endeksi önderliğinde bir süredir yaşanan yükseliş sonrası bir nefes almaya ihtiyaç olabilir. Bu nedenle kısa vadeli olarak temkinli olmak doğru olacaktır. Hatta kademeli pozisyon azaltmak  ve defansif fonlara geçmek en doğru strateji. Daha önceki yazımızda Ata mutfağında pişen pasta ve böreklerin tadından bahsetmiştim. Orta ve uzun vadede ‘pasta ve börekler’ hep cazip olacak; ancak kısa vadede biraz detokstan zarar gelmeyecektir.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım