Cemal Demirtaş - Borsada yeni rekorlara devam. PPK’dan sürpriz beklemiyoruz.

Pzt, Şub 19, 2024

Borsadaki olumlu hava geçen hafta da devam etti. BIST-100 endeksi geçen haftayı %2,3 artışla 9250 puanlık rekor seviyesinden kapatırken, yıl başına göre TL bazında %23,8 ve dolar bazında %18,7 artış kaydetti. BIST-100 endeksi TL bazında 2 Ekim’deki rekor seviyenin %8,7 üzerine çıkarken, dolar bazında ise hâlen bu rekor seviyenin %2,9 gerisinde.

Bu haftaya da yine olumlu beklentilerle girdik. Perşembe günü, TCMB Para Piyasası Kurulu’nun daha önceki faiz kararında işaret ettiği üzere politika faizini %45 seviyesinde tutacağını ve yine ileri dönük enflasyon ve diğer makro dengelerin izleneceği sinyallerinin verileceğini düşünüyoruz. 

Bu hafta da şirket kârları gelmeye devam edecek ve açıklanan kârlara göre de hisse bazlı hareketler yaşanacak. Mart sonuna kadar piyasaların mevcut seyrinin devam etmesini öngörüyoruz.  31 Mart yerel seçimlerinin ardından, hükümetin izleyeceği makroekonomik politikalar, yılın ikinci yarısındaki piyasa yönü ve yabancı yatırımcı girişleriyle ilgili ilk ipuçlarını vermeye başlayacaktır. Mevcut politikalar ışığında, yılın ilk yarısında yine enflasyona dayanıklı sektörlere ve şirketlere odaklanılmasında fayda görüyoruz.

Her zaman altını çizdiğimiz gibi, borsada genel iştah yükselirken, özellikle hisse seçiminde çok daha dikkatli olmakta fayda görüyoruz. Bazı hisseler, makul değerinin çok altında işlem görürken, bazı hisselerin olağanüstü yüksek değerlerde işlem gördüklerini müşahede ediyoruz. Bu konuda, yatırımcının işlem yaptığı aracı kurumların araştırma birimlerinden destek almasında fayda görmekteyiz.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım