Cem Kaya - General Kış

Tarih 1812. Fransızlar (Napolyon) Rusya’ya savaş ilan eder ancak hesap edemediği kış şartları nedeni ile ağır bir yenilgi alır.

Per, Eki 13, 2022

Cem Kaya

Tarih 1941. Almanlar (Hitler), Rusya’ya savaş ilan eder ancak onlar da aynı şekilde kış şartlarına dayanamaz ve ağır bir yenilgi alır. Bu nedenle Ruslar, kış için ‘General Kış’ tabirini kullanırlar.

Rusya - Ukrayna arasındaki savaş en sıcak hâliyle devam ederken, ABD ve Avrupa ile Rusya arasında da aynı şekilde karşılıklı hamleler ve yaptırımlar üzerinden soğuk savaş artarak sürüyor. Aslında Putin, ‘Ukrayna hamlesi’ için 2008 yılında başlayan parasal genişlemenin sonucu dünyadaki enflasyonu mu bekledi  bilinmez ama bu komplo teorisi hep aklımda. Başlayan faiz artışı furyası ile dünya ekonomilerinde frene basılmasına rağmen, talep değil maliyet kaynaklı savaş ile beslenen enflasyon canavarı güçlü duruyor.

Ve General Kış kapıda göründü. Avrupa bu yönde âcil eylem planları yaparak önlem almaya başlasa da, doğal gaz ve enerjinin vanası Rusya’nın elinde. Böyle bir ortamda tüm ülkeler faiz artışları yoluyla frene basarken, teknik resesyonda olan Avrupa’daki bu görüntü, stagflasyona evrilirse şaşırmamak gerekir. Bu nedenle ‘kırlangıç kuşları’ gibi dünyaya yayılan parasal genişleme hızla geldiği yerlere geri dönüyor. ABD’nin enflasyonla mücadelesindeki faiz politikasında ‘şahin’ duruşuna devam etmesi, risk iştahının düşük kalmasına hizmet edecek gibi görünüyor.

Biz ise uyguladığımız dış politika ile ne sıcak ne soğuk dururken, şimdilik ılık hâlde süreci yönetebiliyoruz. Ancak enflasyon seviyemiz, uygulanan faiz politikası, yaklaşan seçim ve sürdürülemez ekonomik rakamlar bizim için de problem teşkil ediyor. Alternatifsiz kalan borsa bile yorgun. Yabancı takas oranı yüzde 32’nin altına gelirken, kırlangıç kuşları bizden de ülkelerine dönmeye çoktan başladı.

Paramızı enflasyona karşı korumak için gerektiğinde defansif kalmak ve bu belirsizlik ortamında riskimizi minimumda tutmak gerekiyor. Şimdilik işi bir bilene bırakmak ve uygun defansif yatırım fonlarında beklemek doğru strateji olabilir.

Unutmayalım, General Kış kapıda!

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım