Yabancı Takas Analizi - Nisan 2022

Genel olarak ayın ikinci haftası Borsa İstanbul tarafından açıklanan yabancı yatırımcıların en çok aldığı ve sattığı hisseler raporundan bahsetmek istiyorum.

Murat Barışık   – Haftalık Rapor  | Yabancı Takas Analizi

Her zaman yatırımcıların merakla beklediği ve hep ilgi ile takip edilen, geçtiğimiz ay içerisinde yabancı yatırımcıların hangi hisseleri aldığı ve hangi hisseleri sattığını gösteren rapordur.

Borsa İstanbul tarafında her ay açıklanmaktadır. Bu raporu işlenmemiş şekilde Borsa İstanbul’un sitesinde; https://www.borsaistanbul.com/tr/sayfa/303/pay-piyasasi-verileri-piyasa-verileri linkinde bulunan “yabancı banka / aracı kurum veya şahıs nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemler” raporunu indirerek ulaşabilirsiniz.

Peki yabancı yatırımcıların yaptığı işlemler neden bu kadar önemli?

Yabancı yatırımcıların yatırım vadeleri ortalamaları yerli yatırımcılardan genel olarak daha uzun, yabancı yatırımcıların kişi bazında portföy büyüklükleri genel olarak daha fazladır.

Yabancının ilgisinin arttığı hisse senetleri daha iyi performans gösterir algısı veya öyle düşünüldüğü için yabancı takas analizleri merakla takip edilir.

Ata Yatırım olarak her ay veri gelir gelmez en hızlı ve doğru biçimde veriyi işleyip, inceleyip yatırımcılarımız ile paylaşıyoruz.

En son gelen Nisan 2022 verisine baktığımızda yabancı yatırımcıların Nisan ayında nette 3.687 m TL satış yaptığını gördük. Aslında aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere son 5 aydır yabancı yatırımcıların nette satış tarafında olduğunu görmekteyiz.

Genelde pozisyonlarının ardından raporun diğer sayfalarında nette satışta olsalar bile hisse bazında beğendikleri veya pozisyonlarının artıda olduğunu gösteren nette alış yaptıkları ilk 20 hisse ve nette satış yaptıkları ilk 20 hisseyi tablolar halinde gösteriyoruz.

Diğer altını çizdiğimiz bir konu ise raporun sonunda bulunan, sadece bankaları sıraladığımız tablodur. Burada yabancıların bankalara genel bakışı veya aralarında nette alış veya satışı hangilerinde yaptığını göstermekteyiz.

Yatırım yolculuğunuzda deneyimli Araştırma Ekibi’mizin hazırladığı raporlar ile yanınızdayız.

Ata Yatırım’da yatırım hesabı açarak müşterilerimize özel hazırlanmış raporlara ulaşabilir, yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım