02-06 Ocak Bist 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Oca 06, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

GUBRF                  %18,24🔺

VESBE                   %9,20🔺

EGEEN                    %9,12🔺

TTKOM                    %9,04🔺

KOZAL                    %7,09🔺

SASA                    %-12,04🔻

  HEKTS                    %-12,33🔻

 ALGYO                   %-14,50🔻

   GESAN                     %-14,90🔻

 ASUZU                    %-23,58🔻

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

📱Tavuk Dünyası, halka arz için SPK’ya başvurdu.

Tavuk Dünyası CEO’su Volkan Mumcu, payların ek satış hariç yaklaşık yüzde 20,7’sinin halka arz etmeyi planladıklarını belirterek, "Büyümeye yatırımcılarımızla birlikte devam etmek istiyoruz" dedi. Tavuk Dünyası Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, paylarının ek satış hariç yaklaşık yüzde 20,7’sinin halka arzı için taslak izahnameyi Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayına sundu.

💻Altın'da pozitif hafta.

Altın Perşembe günü güçlü gelen ABD istihdam verileriyle yaşadığı düşüşünün ardından Asya piyasalarında yükselişe geçti. Bu yükselişle birlikte altında haftalık değişim pozitife döndü. Gram altında ise dolar/TL'deki yükselişin de etkisiyle bu hafta rekorlara sahne oldu.

📈Euro Bölgesi 2022'yi tek haneli enflasyonla tamamladı.

Avrupa Merkez Bankası'nın tarihi faiz artışlarına karar verdiği 2022 yılında Euro Bölgesi'nde enflasyonu tek haneye indi.

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Kurumu Eurostat'ın öncü verilerine göre Aralık ayında Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 9,5 olması yönündeydi. Kasım ayında Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

⚡️Orta Koridor'da hesap tutmadı.

Pandemi kaynaklı konteyner krizi ve ardından Ukrayna savaşıyla birlikte alternatif bir güzergah olarak öne çıkan ve Türk lojistik sektörü için de önemli fırsatlar sunması beklenen “Orta Koridor”da, maliyet avantajı önemli ölçüde ortadan kalktı. Çin-Türkiye arasında demiryoluyla 12 gün olarak hedeflenen transit süreler, altyapı sorunları ve bürokratik engeller nedeniyle 50 güne kadar çıkınca yükler, düşen navlunun da etkisiyle yeniden denize kaydı.

📰Fed'den, faizi yüksek tutma sinyali.

Politika faizinin 50 baz puan artışla 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,25-4,50 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, Fed'in faiz oranlarını bir süre daha yüksek seviyelerde tutacağının sinyalini verdi.

⚡️Çin'de hizmet aktivesi halen zayıf.

Çin'de artan COVID-19 vakalarının talebi vurmasının etkisiyle hizmet sektörü aktivitesi Aralık ayında daraldı. Hizmet sektörü PMI Aralık ayında Kasım ayındaki 46,7 puandan 48 puana yükselse de 50 puan olan başa baş seviyesinin altında kalarak daralmaya işaret etmeye devam etti. Hizmet PMI son 4 aydır 50 puan seviyesinin altında gerçekleşiyor.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım