10-14 Temmuz 2023 BIST 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Tem 14, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

ALFAS             %29,59🔺

AHGAZ            %26,52🔺

AEFES             %22,58🔺

AKBNK               %21,02🔺

ASELS                %18,60🔺

  MAVI               %-3,59🔻

  IZMDC                %-3,84🔻

  ODAS                %-6,65🔻

   QUAGR                 %-6,74🔻

   CANTE                 %-30,84🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

🏦SPK, 3 Şirketin Halka Arzına Onay Verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan son haftalık bültende Atakey Patates, Kaleseramik ve Fuzul Gayrimenkul’un halka arz başvurularının olumlu sonuçlandığı bildirildi.

📈Borsa İstanbul'da Rekor Haftası!

10-14 Temmuz haftasında, Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi 6446,01 puanla rekor kırdı. Aynı zamanda 11 Temmuz Salı günü toplam işlem hacmi (tüm zamanların rekoru) 175 milyar 55 milyon TL oldu.

💵TCMB'nin Rezervleri 1 Ayda 11 Milyar Dolar Arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 7 Temmuz haftasında, Haziran 2023 rezervlerinde 11 milyar dolarlık bir artış olduğunu ve brüt rezervlerin 110,4 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

🍔Burger King Menüsüne “Pembe Burger” Ekledi.

Barbie hayranları artık Brezilya’daki Burger King’de fantastik hayatın tadına bakabilecek… Fast food markası, Barbie filminin vizyona girmesinden hemen önce logosunu sosyal medyada pembeye çevirmekle yetinmedi aynı zamanda yeni menüsü “BK Barbie Combo”yu da piyasaya sürdü.

🌙Ay’da Büyük Keşif

Bilim insanları Ay'ın dünyaya bakmayan tarafındaki yüzeyin altında radyoaktif ve çapı 48 kilometreyi geçen granit kayaç keşfetti. Bu granitin 3,5 milyar yıl önce oluştuğuna dair işaretler var. Ancak granit oluşumu için su gerekmektedir, bu durum da Ay’ın gizemli tarihine araştırmacılar için ortaya “Ay’da su var mıydı?” sorusunu beraberinde getiriyor.

⚖️Yazarlar ChatGPT Telif Hakkı Davası Açtı.

Bir grup yazar (Richard Kadrey, Christopher Golden) ve bir komedyen (Sarah Silverman) OpenAI şirketine karşı, çalışmalarını kendi rızaları olmadan yapay zeka araçlarını eğitmek için kullandıkları gerekçesiyle telif hakkı davası açtılar.

💵Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Depremzedelere Hibe Dağıtacak.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Şubat 2023 depremlerinden en çok etkilenen 11 ildeki küçük işletmelere 4,5 milyon ABD Doları tutarında hibe dağıtacak. Başvurular 30 Temmuz ile 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında alınacak, konuya ilişkin bilgiler www.undp.org/turkiye internet sitesinde yayımlanacak.

💻Microsoft’un Varsayılan Yazı Tipi Değişti.

Microsoft Office uygulamalarındaki varsayılan yazı tipi olan Calibri’yi değiştirdi ve yerine yeni geliştirilen Aptos geldi. Aptos, önümüzdeki birkaç ay içinde Calibri’nin yerini alacak.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım