24-28 Temmuz 2023 BIST 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Tem 28, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

 GSDHO            %41,56🔺

IPEKE               %37,14🔺

TUKAS                 %26,16🔺

TTRAK                  %21,67🔺

ODAS                 %19,39🔺

  TTKOM                %-3,81🔻

  ECILC                %-4,09🔻

  GESAN                %-4,75🔻

   CANTE                  %-9,22🔻

   PENTA                 %-17,23🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

📈BIST-100’den Temmuz’da hat-trick!

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 28 Temmuz 2023’te 7067,28 puanla tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi. Aynı gün içerisinde gerçekleşen toplam 213 milyar 60 milyon TL’lik işlem hacmi ise tüm zamanların en yükseği oldu. Borsa, 28 Temmuz 2023’te de tarihi en yüksek değer olan 7096,99 puan seviyesini de test ederek bir rekora daha imza attı.

🏦FED, Faizi 22 Yılın En Yüksek Değerine Yükseltti!

FED, politika faizini, beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25-5,50 aralığına yükseltti. Faizler böylece 2022’den beri 11. kez artırmış oldu. FED Başkanı, enflasyonu %2’ye çekme hedefinde hâlâ kararlı olduğunu ve ekonomik veriler gerektirirse faiz artırım kararını almakta çekinmeyeceklerini açıkladı.

🔺TCMB'nin Enflasyon Tahmininde Keskin Artış.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan, ilk enflasyon raporunda, TCMB'nin 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3'ten yüzde 58'e yükselttiğini söyledi. Erkan başkanlığındaki TCMB, politika faizini iki toplantıda 900 baz puan artışla yüzde 17,50'ye yükseltmişti.

🌎Samanyolu Galaksisi Haydut Dolu.

Bilim insanları, kendi yıldızının yörüngesinden çeşitli sebeplerle ayrılmış olan ve uzayda serbest dolaşan gezegenlere “haydut gezegen” adını veriyor. Yeni araştırmaya göre de haydut gezegenlerin sayısı Samanyolu Galaksisinde diğer galaksilere göre daha fazla. NASA Uçuş Merkezinden bir gökbilimci, galaksimizde yıldızlardan yirmi kat fazla haydut gezegen olduğunu ve trilyonlarcasının tek başına dolaştığını söyledi.

📰Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Değişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın üç başkan yardımcısını görevden alarak yerlerine yeni isimler atadı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın yeni yardımcıları Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan oldu.

🎬 ‘Barbenheimer’ Sinemayı Domine Etti: ‘Barbie’ filmi ‘Oppenheimer’ı İkiye Katladı!

21 Temmuz’da vizyona giren ‘Barbie’ ve ‘Oppenheimer’ filmleri sinema endüstrisini tamamen domine etti. Mattel'in ikonik moda bebeği ‘Barbie’, ilk hafta sonunda dünya çapında 337 milyon dolar, ‘Oppenheimer’ ise ilk hafta sonunda dünya genelinde 174,2 milyon dolar elde etti. ‘Oppenheimer’, yönetmen Christopher Nolan'ın ‘Batman’ hariç en büyük açılışı oldu. ‘Barbie’ ise bir kadın yönetmenin yönettiği en iyi açılış yapan film olarak tarihe geçti.

💰Putin’den Dijital Ruble Kullanımına Onay.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede dijital rublenin yürürlüğe girmesi ve kullanıma yönelik elektronik platform kurulmasına yönelik yasayı onayladı. Kurulacak olan dijital platformun Rusya Merkez Bankası tarafından yönetileceği belirtildi.

🗺️Evliya Çelebi’nin Seyahatleri Google Maps’e İşaretlendi.

Google Maps, Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’ adlı eserini dijital dünyaya aktardı. Seyyahın ziyaret ettiği tüm yerler Google Haritalar servisinde sıralanıp işaretlendi ve ‘Seyahatname’den kısa mekân açıklamaları eklendi. 17. yüzyılda yaşamış ünlü seyyah Evliya Çelebi -söylenceye göre- yedi iklimi ve on sekiz padişahlığı 51 yıl boyunca gezip dolaşmış ve gördüklerini ve dinlediklerini ünlü ‘Seyahatname’sinde kaleme almıştır.

⚖️Google, ‘Patent İhlali’ Nedeniyle 338 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek.

ABD federal mahkemesi, Google’ın, bir yazılım geliştiricisinin patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 338,7 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.  New York merkezli Touchstream’in 2021’de açtığı dava sonucunda, Touchstream’in kurucusu David Strober tarafından 2010 yılında geliştirilen teknolojinin Google tarafından kopyalanarak, Chromecast ürününde kullanılmasının patent haklarını ihlal ettiğine karar verildi.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım