26 – 30 Eylül BIST 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Eyl 30, 2022

Ata Yatırım   – BIST 100  | Haftanın Haberleri  | Yükselenler ve Düşenler

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

HEKTS                   %32,14🔺

KONTR                   %26,57🔺

VESTL                    %21,67🔺

ISFIN                    %20,72🔺

SASA                     %19,69🔺

ALARK                   %-4,92 🔻

ZOREN                   %-5,72 🔻

TSKB                     %-6,26 🔻

SKBNK                   %-6,51 🔻

ISGYO                 %-11,42 🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

💶Euro Bölgesi'nde enflasyon rekoru

Avrupa İstatistik Ofisi'nin açıkladığı verilere göre Euro Bölgesi'nde enflasyon rekor kırarak Eylül ayında yüzde 10'a yükseldi. 

Enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında ise yüzde 40,48 ile enerjide en yüksek enflasyon ortaya çıktı. Enerjiyi yüzde 11,8 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri yüzde 5,6 ile enerji dışı sanayi ürünleri izledi.

 

🏦Kur Korumalı Mevduat'a Yeni Düzenleme

Resmi Gazete'de yayımlanan ve TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi hakkında tebliğde değişiklik yapan Merkez Bankası tebliğine göre, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31 Aralık 2021 ile 30 Eylül 2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan dolar, euro ve İngiliz sterlini cinsinden Döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri KKM'ye dahil edilebilecek.

Maddenin önceki halinde sınırlama 30 Aralık 2021 ile 30 Haziran 2022 olarak düzenlenmişti.

 

🛢️Kuzey Akım Boru Hattında Patlama

Rusya gazını Avrupa Birliği'ne taşıyan boru hattında sızıntıların sayısı artmaya devam ediyor. Sayının artması ise sabotaj şüphesini artırıyor. 

 

🏦İş Bankası ve Denizbank'ın Ardından 3 Kamu Bankası da Mir Ödeme Sisteminden Çıktı

Amerikan Hazinesi'nin Mir ödeme sistemini kullanan finansal kuruluşlara yaptırım uyarısı sonrası İş Bankası ve Denizbank'ın ardından kamu bankaları da Mir ödeme sisteminden ayrılmaya başladı.

 

📉Sterlinde Tarihi Düşüş

İngiliz sterlini dolar karşısında tarihi düşük seviyelerini gördü. İngiltere'deki vergi kesintileri planının düşüşe önemli etkisi oldu.

Yeni Başbakan Liz Truss'un agresif vergi kesintileri öngören paketinin enflasyonu daha da tetikleyeceği endişesi ve FED'in sert faiz artış yoluna başvurmasıyla düşen sterlin haftaya dolar karşısında rekor düşük seviyeyle girdi.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım