27 Kasım - 1 Aralık Bist 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Ara 01, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

EGEEN                    %29,83🔺

KONYA                    %24,52🔺

SASA                    %20,45🔺

YKBNK                    %12,68🔺

GARAN                    %12,34🔺

KCAER                    %-7,93🔻

AKCNS                    %-8,09🔻

BRSAN                   %-8,26🔻

VAKBN                     %-8,33🔻

MIATK                    %-15,72🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

📈S&P, Türkiye'nin kredi notu görünümünü yükseltti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit ederken kredi notu görünümünü durağan'dan pozitif'e çevirdi.

☀ 'Mükemmel Güneş Sistemi' Keşfedildi.

Astronomlar, Dünya'dan 100 ışık yılı uzakta, 6 gezegenden oluşan bir güneş sistemi keşfetti. Sistemdeki gezegenlerin hepsi hemen hemen aynı büyüklükte ve yaklaşık 12 milyar yıl önce oluşmalarından bu yana çok az yapısal değişiklik geçirmişler. Bu da, sistemin nasıl oluştuğuna ve canlı yaşamı barındırıp barındırmadığına dair çalışma yapma olanağı sunuyor.

🧠 3 Bin 200 Yıllık İskeletlerde Beyin Ameliyatı İzi.

 Van'ın Çatak ilçesindeki nekropol (mezarlık) alanında yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan 3 bin 200 yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen 400 iskeletten 30'unun kafatasında beyin ameliyatı izleri tespit edildi.

🤖Amazon, Şirketlere Yönelik Sohbet Robotu Q'yu Tanıttı.

OpenAI, Microsoft ve Google gibi teknoloji şirketlerinin "sohbet robotu" yarışına Amazon da katıldı. Müşterilerin işlerine göre özelleştirilebilen yeni tür üretken yapay zeka destekli asistan Amazon Q'nun ön sürümü kullanıma sunuldu. Sohbet robotunun ücreti kullanıcı başına yıllık 20 dolardan başlıyor.

🛢Doğalgaza Aralık’ta zam yok.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Aralık ayı itibarıyla, mesken ve sanayi aboneleri ile elektrik üretim amaçlı gazın satış tarifesinde değişiklik yapılmadığını duyurdu.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım