28 Kasım – 2 Aralık Bist 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Ara 02, 2022

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

VESTL                    %31,94🔺

GENIL                    %28,01🔺

YATAS                    %25,70🔺

TRGYO                    %24,56🔺

KOZAL                    %23,66🔺

BIMAS                    %-7,27🔻

GESAN                    %-7,27🔻

AYDEM                    %-8,51🔻

SASA                     %-15,73🔻

KONTR                    %-19,27🔻

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

📱ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 2,9 büyüdü

ABD ekonomisi, yüksek faiz oranları ve kronik enflasyona rağmen bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2,9'lik büyüme kaydetti. Yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme, ilk çeyrekteki yüzde 1,6 ve ikinci çeyrekteki yüzde 0,6 daralmadan sonra geldi

 

🏦 Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin 6’cısı İstanbul’da gerçekleşti.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi 14-15 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. İki gün boyunca süren Kongreye başta sermaye piyasaları olmak üzere, finans ve diğer birçok sektörü temsilen 5 bine yakın kişi katıldı.

 

📈EYT’de süreç hızlandı

Beştepe, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve asgari ücretin masaya yatırılacağı üçlü bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin ve Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ile görüştü. Asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını bugün yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Türk- İş ve TİSK ile birlikte gerçekleşecek üç toplantının ardından süreç resmen başlayacak.

⚡️Döviz mevduatlarında sert düşüş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 25 Kasım haftasında döviz mevduatları 5,5 milyar dolar düşüş kaydetti. Böylelikle döviz mevduatlarında Şubat ayından bu yana en hızlı düşüş yaşandı.

📰Çin'de Kovid tedbirlerinde yumuşama sinyali

Çin'de ekonomik aktivite üzerinde etkili olan ve sosyal huzursuzluk yaratan sıkı Kovid tedbirlerinde gevşemeye gidileceği sinyalleri geliyor. Tedbirlerin uygulanmasından sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan mücadelede yeni bir aşamaya girildiğini belirtirken dinamik sıfır vaka stratejisine vurgu yapmadı.

 

💻Japonya, nükleer santrallerinin ömrünü uzatmayı planlıyor

Rusya-Ukrayna savaşı ve Japon yeninin değer kaybetmesi nedeniyle yüksek yakıt fiyatlarıyla mücadele eden Japonya, 2011’de Fukuşima’da yaşanan nükleer santral kazasının ardından, nükleer enerjiye yeniden sıcak bakıyor. Ülke, 60 yıl olarak belirlenen çalışma süresini dolduran santralleri daha uzun süre çalıştırmayı, ayrıca yeni teknoloji santraller geliştirmeyi ve inşa etmeyi hedefliyor.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım