4 - 8 Eylül 2023 BIST 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Eyl 08, 2023

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

 SKBNK            %30,19🔺

ISGYO             %22,52🔺

ULKER              %21,56🔺

HALKB               %17,77🔺

  AGHOL              %17,47🔺

  BIOEN               %-4,48🔻

  ODAS               %-5,62🔻

 BRSAN               %-6,17🔻

   YYLGD                  %-7,31🔻

   ISMEN                %-8,51🔻

 

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

📊Borsa İstanbul Rekora Doymuyor.

4-8 Eylül 2023 haftasında, BIST 100 endeksi, 7 Eylül Perşembe gününü 8.337,67 puandan tamamlayarak kapanış rekoruna imza attı. 8 Eylül Cuma günü ise 8.398,44 puanla yeni tarihi zirveye ulaşılan gün oldu.

🏆Filenin Sultanları, Avrupa'nın En Büyüğü!

A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2023 CEV Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan'ı 3-2 mağlup ederek Avrupa şampiyonu oldu. New York Times’ta, Türkiye Kadın Voleybol Mili Takımı’nın başarıları ve ardından yaşananlarla ilgili bir makale yayımlandı.

📢ABD’li Bilim İnsanı Türkiye’deki Mağarada Mahsur Kaldı!

Taşeli platosunda bulunan Türkiye’nin en derin mağaralarından Morca Düdeni’nde (1276 m.) rahatsızlanan Mark Dickey’nin kurtarılması için düzenlenen operasyon günlerdir devam ediyor. 150 kişilik kurtarma ekibinin katıldığı operasyonun “dünyanın en büyük mağara kurtarma operasyonu” olduğu kaydediliyor. Mağaranın derin ve dar olması sebebiyle kurtarmanın birkaç gün sürebileceğini belirten uzmanlar, Dickey’nin sedye ile çıkarılıp çıkarılmamasını değerlendiriyorlar.

🥇Milli Yüzücü Kuzey Tunçelli Dünya Şampiyonu Oldu!

Milli yüzücü Kuzey Tunçelli, İsrail'de düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası'nda birinci oldu. Erkekler 800 metre serbestte Tunçelli, 7.48.75'lik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altın madalya kazandı. Milli yüzücü bu dereceyle olimpiyat A barajını da geçmeyi başardı.

☀ Dünya, Kayıtlara Geçen En Sıcak Yazı Yaşadı!

Avrupa Birliği'nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi'nin verilerine göre, Haziran-Ağustos ayları arası, kayıtların tutulmaya başlandığı 1940 yılından bu yana gezegenin en sıcak dönemi oldu. Copernicus'a göre bu yaz küresel ortalama sıcaklık 16,77 santigrat derece olarak gerçekleşti.

🌑Ay’da Yaşamaya İmkan Sağlayacak Enerji Kaynağı Geliştirildi.

NASA’nın Artemis Programı kapsamında 2030 yılında Ay’da bir üs kurulması hedefleniyor.

Galler’deki Bangor Üniversitesi’nden bilim insanları, ‘üs’te yaşamı mümkün kılmak için haşhaş tohumu kadar küçük nükleer hücreler geliştirdi. Üniversitenin Rolls Royce, İngiltere Uzay Ajansı ve ABD’deki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı ortaklığında geliştirdiği teknoloji, bütün nükleer enerji santralinin bir araba boyutunda olmasını sağlıyor. Mars’a yolculukta da bir durak olarak kullanılabilecek olan Ay, modern teknolojiler için gerekli pek çok kaynağa sahip. Bu kaynakların yerinde kullanımı, oradan diğer gezegenlere gitmeyi daha kolaylaştırıyor.

🧠Beyne Giden Mikroplastiklerin, Davranışları Değiştirdiği Keşfedildi.

Memelilerin beyninde biriken mikroplastikler-iltihaplanmaya yol açarak- davranış değişikliklerine neden oluyor. International Journal of Molecular Sciences adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan bulgular, giderek artan plastik kirliliğinin vücutta nelere yol açabileceğine ışık tutuyor. Okyanuslardan atmosfere kadar gezegenin her yerinde biriken mikroplastiklere son dönemde insan vücudunun beyin, kalp ve akciğer gibi hayati organlarında bile rastlanıyor.

🍏Çin'deki ‘iPhone Yasağı’, Apple'a 200 Milyar Dolar Kaybettirdi.

Apple'ın piyasa değeri, Çin'in kamu kurumlarında iPhone kullanılmasını yasakladığına dair iddiaların ardından iki günde 200 milyar dolarlık kayba uğradı. Apple'ın hisseleri iki günde yüzde 6'nın üzerinde düşüş kaydetti.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım