5-9 Aralık Bist 100 Yükselenler ve Düşenler

Cum, Ara 09, 2022

🏆Bu hafta BIST 100 yükselen ve düşen hisseler;

ISMEN                    %20,13🔺

GLYHO                    %17,68🔺

KONTR                    %15,33🔺

YATAS                    %14,88🔺

GESAN                    %14,00🔺

TMSN                    %-7,45🔻

ISFIN                    %-7,74🔻

JANTS                    %-8,56🔻

TUPRS                     %-9,81🔻

SASA                    %-12,45🔻

📰Haftanın öne çıkan haberleri;

📱İki ayda borsaya 650 bin yatırımcı geldi

Son dönemde yatırımcıların borsaya büyük ilgi gösterdiği görülüyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre son 2 ayda 650 bin yatırımcı borsaya geldi. Son 1 yılda ise yatırımcı sayısı 1 milyon arttı.

💻THY’nin piyasa değeri, Almanya’nın hava yolu şirketi Lufthansa’yı geride bıraktı

Türkiye'nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi THY’nin piyasa değeri toplamda 194,6 milyar TL'ye ulaşarak, Almanya’nın bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Lufthansa'nın piyasa değerinin üstüne çıktı. THY'nin hisse fiyatı 2022’nin başından bu yana rekor üzerine rekor kırarak yüzde 604 artmış bulunuyor.

 

📈Tanker düğümüne çözüm trafiği hızlandı.

Sigorta engeli nedeniyle Türk boğazlarından geçemeyen petrol tankerleri için çözüm trafiği hızlandı. İstenilen sigorta teminatı konusunda ülkelerin ve petrol şirketlerinin devreye girebileceği konuşuluyor. Bir tankerin bir günlük açıkta beklemesinin yarattığı ek maliyet 50 bin dolara kadar çıkıyor.

 

⚡️"Türkiye’nin turizm karnesi çok parlak"

Dünya Turizm Konseyi (WTTC) Başkanı Julia Simpson “Türkiye'nin turizm karnesinin çok parlak olduğunu” ve hem pazarın en güçlü büyüyen ülkeleri hem de en popüler destinasyonları arasında yer aldığını söyledi.

 

📰EV’lere geçiş sürecinde bataryanın hakimi Çin

Elektrikli araçlara (EV) geçiş süreci, küresel otomotiv sektöründeki güç dengelerini de değiştirebilir. Çin’in EV bataryalarında açık ara hakim güç olması ve pazarın yüzde 56’sını elinde bulundurması Avrupa ve ABD’yi endişelendiriyor.

 

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım