Cem Kaya - Afiyet Olsun

Son zamanlarda en büyük soru, TL’yi enflasyona karşı nasıl koruyacağımız yönünde. Hatta bazen öyle vakalar geliyor ki, “evimi sattım, arabamı sattım TL’de kaldım, lütfen yardım edin” şeklinde. Mevcut enflasyonist ortamda, bu faiz ve döviz kuru ile gerçekten çözülmesi çok zor bir denklem.

Pzt, Ağu 29, 2022

Ş. Cem Kaya   – Ş. Cem Kaya

ABD’nin öncülüğünde, 2008 yılında parasal genişleme başlamıştı. Bu parasal genişlemenin sonucu, tüm dünyada enflasyon ciddi bir sorun olarak gündeme geldi. Bu sırada başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı da işin tuzu biberi oldu. Bu sorunu çözmeye odaklanan merkez bankaları da ekonomide frene basarak faizleri yükseltmeye başladı. Fren tutacak mı? Bilinmiyor. Çünkü Rusya-Ukrayna Savaşı’na bağlı enerji ve gıda, Çin tarafındaki tedarik arzı problemleri ile yüklenmiş kamyon, ciddi bir hızla arkadan geliyor. Böyle bir ortamda bizim merkez bankamız tam tersine gaza basarak faiz indirmeye devam ediyor. TCMB, enflasyon ateşine odun atmaya devam ederken, yüzde 80 seviyelerine ulaşan enflasyon, enerji bağımlısı ülkemizi mevcut kur seviyesi ile tam bir belirsizliğe sürüklemiş durumda.

İşte bu yüzden bu faiz oranları ve bu maliyetlerle ‘enflasyon canavarı’ ile mücadele etmek, canavara karşı iğne ile savaşmaya benziyor. Peki böyle bir ortamda ne yapabiliriz? Alternatifler çok değil. KKM’ye rağmen 18,15’e ulaşan Dolar kuru riskine karşı yıllık yüzde 17 faiz ile KKM düşünebilirsiniz. Bu şekilde kur riskine karşı kendinizi korumuş olabilirsiniz, ancak yüzde 17 ‘TL faiz’e razı olarak minimum 3 ay parayı KKM’ye bağlamak, mevcut yüzde 80 enflasyon ile mücadelede çok da cazip değil.

Diğer alternatif ise doğru bir sektörde, doğru şirkete ortak olmak. Bunu da orta ve uzun vadede Borsa İstanbul’da yapabiliriz. Ancak burada önemli bazı kriterler var. Bilgiye bağlı olarak doğru sektör ve senetleri tespit etmek, kısa vadeli ekonomik dalgalanmaları göz ardı etmek, zamanlama ve sağlam bir sinir sistemine bağlı sabır göstermek. Eğer bunları yapabilirsek, o zaman enflasyon karşısında şansımız olabilir. Aksi halde, kaş yapalım derken göz çıkarabiliriz. Peki, karar verdik ve bu stratejiye bağlı hareket etmek istiyoruz; stratejimiz ne olmalı?

 

Ata Yatırım’ın ‘mutfağında’ -yani Araştırma departmanında- çok güçlü bir ekip tarafından, bilimsel bakışla ve yoğun emekle hazırlanan özenli analizler en doğru zamanlamayla sofraya gelir; biz de bu önerileri gönül rahatlığıyla müşterilerimizle paylaşırız.

 

Gelin birlikte 1 yıllık perspektifte bakalım bu pasta, böreklere.

 

Perakende sektöründe BİM hedef fiyatı 150,00;

Migros hedef fiyatı 90,00;

Ereğli Demir Çelik hedef fiyatı 42,00;

Şişe Cam hedef fiyatı 41,02;

Tav Hava Limanları hedef fiyatı 94,52;

Arçelik hedef fiyatı 103,00 ve

Türk Telekom hedef fiyatı 15,00.

 

Sadece biraz sabır ve doğru bir zamanlama.

 

Hepimize Afiyet Olsun…

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım