Cem Kaya - Yatırımcının Ruhu

Yatırımcının ruhunu anlamak için, önce piyasanın ruhunun olup olmadığını görmek lazım. Tüm futbolcularının değeri karşı takımın tek futbolcusundan daha ucuz, disiplinli karakterli bir futbol takımı, ruhsuz ve disiplinsiz yıldızlarla kurulu bir takımı yenebiliyor.

Cum, Eyl 30, 2022

Ş. Cem Kaya   – Ş. Cem Kaya

Ama bu düşük ihtimale karşın bazen sakin olup disiplinli, karakterli, sabırlı durmayı bilmek gerekiyor. Hangi takımla oynarsanız oynayın disiplin ve karakter şart. Yenilebilirsiniz, ama her yenilgiden bir ders çıkararak yenmeyi öğrenirsiniz. Şu anda piyasaların ruhu, başı kopuk bir tavuğun sağa sola koşması gibi. Böyle bir piyasada yatırımcı ne yapmalı derseniz, bazen gol yemeden maçı berabere bitirmek bile kazanmak ile eş değer derim. Ne yapacağını bilmeyen bir piyasada gol atmaya çalışırken kalemizde gol görebiliriz.

Politika faizinin -tüm dünyanın tersine- indirildiği, dolar kurunun 18,50'ler ile KKM'ye rağmen tarihi rekorlar kırdığı ve her gün kırmaya devam ettiği, enflasyonun ‘hiper’ kelimesini başına aldığı bir ortam. Haydi gelin bu ortamda çıkalım sahaya.

Mevcut ortama baktığımızda başı kopuk tavuk misali bir piyasada enflasyona karşı paramızı nasıl koruyacağız? Uzun zamandır söylediğimiz şirketlere borsada ortak olmak çok akıllıca gelse de, bir süredir ciddi prim yapan hisseler risk iştahının düştüğü, belirsizliğin arttığı bu ortamda kısa vadede gol yememize neden olabilir. Uzun vadede halen alternatifsiz olmasına rağmen hisseler şu an için kısa vadede riskli duruyor. Üçüncü çeyrek bilanço beklentileri konuşulmadığı gibi, hiçbir heyecan da yaratmıyor. Yani bir süre, atak yapmadan sağlam durmak ve riski minimumda tutmak doğru strateji olabilir. 1 puana razı, sağlam defansif fonları tercih ederek ve hisse tarafındaki bu volatilitenin bitmesini beklerken likit kalmak doğru strateji gibi duruyor. Unutmayalım ki borsa halen alternatifsiz, ama zamanlama için sabırlı bir disipline ihtiyaç var.

Zamanı geldiğinde atak yapmak için, ruha sahip bir yatırımcı olarak bekleyelim.

Size Özel Haberler
NASIL PARA YATIRIRIM?
Sizi Arayalım